Hirdetés

Hirdetés

Orchidea a lakásban

Orchidea a lakásban

Az orchidea átültetése

Bizonyos orchideák ma már nem csak különleges körülmények között, üvegházban tarthatók, hanem a mindennapi körülmények között, egy szokványos háztartásban is nevelhetők. Szerencsére az én kis lakásom mikroklímáját szeretik, így évről-évre megörvendeztetnek pompázatos virágaikkal. A legöregebb orchideám immáron hat éves és évente kétszer szokott virágozni. Sajnos én eddig „hálátlan” gazdájuk voltam, mert bár gondosan locsolgattam, időnként még tápoldatoztam is őket, de az átültetésükre nem fordítottam figyelmet. Eddig. De mostantól minden más lesz! Az idén az összes orchidea frissülni fog! Bizony az összes, hiszen kétévente kell/ajánlott átültetni őket és nálam ettől csak öregebbek laknak.

Egyelőre azonban csak egyet tudtam átültetni, mivel a többiek még virágoznak (február óta folyamatosan!) és bár az átültetés javasolt ideje a május-június, a virágzás végét mindenképpen javasolt megvárni. A csodálatos halványzöldes-vajsárga virágú szülinapi pillangó-orchidea (Phalenopsis) azonban a múlt héten eldobta az utolsó virágát és virágszára is száradásnak indult, eljött tehát a frissülés ideje. A „ráncfelvarrás” remekül sikerült, rá sem lehet ismerni a kis növényre! Éveket fiatalodott.

Tapasztalatom alapján az orchidea átültetése tényleg nem nagy ördöngőség, biztatok mindenkit: vágjon bele, ha már esedékes.

Mi az ami kell hozzá, és hogyan is csináljuk?

A legfontosabb, hogy speciális virágföld kell, ami fenyőkérget, kókuszrostot, tőzegmohát, perlietet vagy hungarocelt tartalmaz, tulajdonképpen otthon is összekeverhető, de nem drága a kész földkeverék sem, így szerintem aki nem gyakorlott, az inkább vegye meg. Hagyományos virágföldet viszont semmiképpen ne használjunk, mert abban az orchidea megfullad. Ezen kívül szükség van még metszőollóra valamint borotvapengére, vagy sniccerre, illetve papírtörlőre, némi eső- vagy állottvízre, fahéjra és esetleg egy számmal nagyobb orchidea-cserépre (átlátszó műanyag).

A munka menete a következő:

Ha kint tudjuk végezni a kertben, akkor különösebb tereprendezés nem szükséges, bent a lakásban viszont terítsünk le egy nagyobb nejlon vagy fólia darabot, mert locs-pocs és szemét is képződik/képződhet. Akinek van, az a növényi hulladékot a komposztra teheti. A szükséges eszközök legyenek a kezünk ügyében.

Ezután ki kell szabadítani az orchideát a régi „lakásából”. Öntözés után ez kicsit könnyebb, de egy-két léggyökér sérülhet, leginkább azok, amik már kinőttek a cserép aljából. Oldalról körkörösen megnyomogatva a cserepet a virág viszonylag problémamentesen ki fog jönni. A léggyökerek közül ki kell kapargatni minden régi talajmaradékot és el kell távolítani a száradt, vagy rothadt gyökérdarabokat is. Ha van virágszára a növénynek, azt is le kell vágni. A megbarnult, -sárgult, sérült levélvégeket határozott vágással metszük le a borotvapenge vagy a sniccer segítségével. Ezt követően fürdessük meg az orchidea gyökereit, a maradék moszatot is el tudjuk így távolítani, majd papírtörlő segítségével kicsit itassuk le a vizet. Itt jött el a fahéj szerepe, mivel ezzel kell behinteni a vágott, metszett felületeket. A fahéjnak fertőtlenítő hatása van. (Én locsoltam bőven mindenhova, ezen ne múljon.) Orchideánk készen áll a friss földre.

Amennyiben úgy ítéljük meg, a virág az eredeti cserepébe is visszakerülhet, de ilyenkor azt mossuk ki alaposan, tisztítsuk meg minden szennyeződéstől. Ha kicsinek találjuk, akkor vegyünk nagyobbat. Mivel én nem kaptam nagyobb cserepet, és sok szemét le is jött a virágról, a régi edényt elegendőnek találtam, azt tisztítottam meg.

Az orchidea gyökereit óvatosan igazgassuk be a cserépbe és szórjunk rá speciális orchideaföldet. Pálcikával igazgathatjuk, vagy a cserép oldalát óvatosan ütögethetjük, hogy egyenletesen szóródjon a talaj. Nyomkodni nem kell. És ezzel el is készültünk, már csak vissza kell vinni a növényt a helyére. Locsolni ezután 3-4 hétig nem ajánlott, a gyökerek fejlődése így kedvezőbb, viszont permetezni szabad a növényt.

A legfontosabb ápolási tanácsok a lepke-orchidea tartásához:

Világos, meleg helyen tartsuk, de kerüljük a tűző napfényt, inkább kedveli a szórt fényt. Legyen páradús a környezete, a huzatot nem szereti. Gyökérzete ne álljon a vízben. Hetente locsoljuk, kéthetente, télen havonta tápoldatozzuk. Átültetni két-háromévente érdemes.

Tipp: Ha nagyon száraz a gyökérzet, érdemes állott vízben néhány órán át áztatni, így megpuhul és nem törik el a gyökér ültetés közben.

Fotó, forrás: vidékiélet.hu

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.