Szerző: Papp János | Forrás: http://kertlap.hu/zolddugvanyozas/
A több évig élő dísznövényeket leggyakrabban vegetatív úton szaporítják. E szaporítási mód előnye, hogy gyorsan fajtaazonos növényeket lehet előállítani. A vegetatív szaporítási módok között kiemelt helye van a zölddugványozásnak.
A dugvány alsó részéről a leveleket távolítsuk el.
Dugványszedés
Dugványok a vegetációs időszakban bármikor szedhetők, amikor arra alkalmas hajtások találhatók a növényeken. A dugvány akkor a legmegfelelőbb, ha már kissé keményebbek, ún. félfás állapotban vannak. A zsengébb hajtások is használhatóak e célra, de lassabban gyökeresednek, lágy szöveteik miatt érzékenyebbek a fertőzésre és nagyobb páratartalmat kell biztosítani számukra. A dugványt egyaránt készíthetjük nem virágzó, fej- vagy oldalhajtásból is. Előbbi előnye, hogy szebb növény lehet belőle nevelni, de ebből a növényen csak kevesebb található. A dugványszedést lehetőleg kora reggel végezzük, amikor a hajtások még feszesebbek.
Ültetőfával segítjük a dugványok elhelyezését.
A dugványok talajának mindenképpen fertőzésmentesnek kell lennie. Mivel a dugványok gyökérzetük nevelésére a tápanyagokat a zöld részektől vonják el, ezért nem fontos a virágföldet használnunk vagy tápanyagokkal feltöltenünk a talajt. A hivatásos kertészek általában perlittel kevert homokba dugványoznak, amely mindig elegendő nedvességet képes elraktározni, de a felesleges nedvességet elvezeti. Ha nincs kéznél homok vagy perlit, akkor az átrostált virágföldet is használhatunk. A cserépbe elhelyezett ültetőközeget az a dugványozás előtt alaposan tömörítsük.
A dugványok ápolása
A begyökeresedés időtartama alatt legfontosabb a magas páratartalom biztosítása. A legegyszerűbb megoldás, ha dugványokra egy befőttes üveget fordítunk, vagy ha hurkapálcával feltámasztott átlátszó nejlonzacskót helyezünk a cserépre. A nyári időszakban a dugványok árnyékos helyen akár a szabadban is tárolhatjuk. Hűvösebb időjárás esetén állítsuk meleg helyre őket. Ilyenkor akkor fejlődnek a leggyorsabban, ha biztosítani tudjuk számukra azt, hogy a közeg hőmérséklete 25-30 C fok legyen.
A magas páratartalmat hurkapálcával feltámasztott, átlátszó nejlonzacskóval biztosíthatjuk.
A hosszan tartó közvetlen napsütéstől védjük a növényeket, de biztosítsunk elegendő fényt a számukra. Naponta ellenőrizzük őket, a lehullott, elszáradt leveleket távolítsuk el. Földjük legyen állandóan nedves, de ne tartsuk vízben.
A dugványok 3-4 hét alatt gyökereznek meg. A lágyszárú növényeknél gyökeresedés előrehaladtának megállapítása igen egyszerű. Ha a dugványok levele lankadt, akkor a gyökeresedés még nem indult meg. Ha a levéllemezek ismét kifeszülnek, már tudhatjuk, hogy elegendő gyökér fejlődött a kis növénykék vízszükségletének pótlásához.
A gyökeresedés után, a páratelt környezettől fokozatosan szoktassuk őket a szabad levegőhöz, majd ültessük át őket külön cserepekbe és azokban neveljük tovább őket egészen a kiültetésig.
Levél-, illetve levélszelet-dugványozást szintén zölddugványozásként szokták emlegetni. E szaporítási módok leginkább a szobanövényekre jellemzőek, a későbbiekben néhány növényfajon (afrikai ibolya, begónia) keresztül ezzel is részletesen fogunk foglalkozni.
Szerző: Papp János | Forrás: http://kertlap.hu/zolddugvanyozas/
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
43 hét 3 nap
2 év 36 hét
3 év 46 hét
3 év 47 hét
8 év 6 hét
8 év 40 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
6 év 3 hét
9 év 2 nap