Hirdetés

Hirdetés

Ezt adják a magyar boltokban narancsital néven

Száz százalék-e a száz százalék? Mi a különbség az otthon facsart friss narancslé és a dobozos között? Valóban csak annyi, hogy nem úszik a konyha a cukros nedűtől? Vagy mégiscsak érdemes emiatt korábban kelni? Elkészült a narancsléteszt, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület tízféle százszázalékos narancsléből vett mintát, valamint ugyancsak tízféle kisebb  gyümölcstartalmú narancsitalból.

Az eredményekről Merényi Imre, az egyesület munkatársa a Hajnal-tájban elmondta, a tízféle százszázalékos narancslé mintából mindegyik kifogástalan minőségű volt, és a csomagolásuk is megfelelőnek bizonyult. Egyetlen narancslé esetében fordult elő, hogy „az érzékszervi bírálatnak talán egy kis gondja volt a színnel”. A vizsgált ital halványabb volt a megszokottnál, amit valószínű a termék hőkezelése okozott, ám ennek az italnak az íze és illata is kifogástalan volt.

A vizsgált levek Magyarországról, Lengyelországból és Szlovákiából származtak, a tesztelők a legjobbnak a magyar eredetű termékeket találták.

Hozzáadott vizet, édesítőszert, étkezési savat, aromát, színezéket, stabilizáló szert egyik valódi narancslé sem tartalmazott. A termékek energiatartalma viszonylag alacsony volt: deciliterenként 191-től 195 kilojoule-ig terjedt a mértéke.

A levek az adalékanyagok teljes kizárása mellett is eltarthatók hosszabb ideig, pusztán hőkezelés alkalmazásával. Utóbbi eljárásokat minden előállító a saját technológiája szerint végzi, ami gyártási titoknak számít. A hőkezelés minden esetben olyan tökéletesen műköfött, hogy semmiféle változást nem okozott a narancslé ízében.

Komoly gondok voltak azonban a nem százszázalékos gyümölcstartalmú narancsitalokkal. A huszonöt és a tizenkét százalékoshoz a gyártók savanyítókat, citromsavat és különféle más adalékanyagokat használnak fel. „Ízük, jellegük, illatuk komoly kifogás alá esett”, ezeket a termékeket a tesztelők gyenge minőségűnek értékelték. A narancsitalok feleannyiba kerülnek, mint a valódi narancslevek, a minőségük pedig körülbelül a százszázalékosok egyharmada – mondta a Hajnal-tájban Merényi Imre, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület munkatársa.

(Forrás: Híradó.hu, Kossuth Rádió)

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.