Gyakran használják a túlméretezett európai halászflották karcsúsítására kifizetett EU-támogatásokat arra, hogy nagyobb és modernebb hajókat építsenek, amelyekkel még több halat lehet kifogni – írja a nol.hu.
Eközben az egész rendszer lényege éppen az lenne, hogy csökkentse a túlhalászást, amely miatt Európa-szerte egyre kevesebb, és egyre drágább a hal. Miközben a közös halászati politika keretében eurószázmilliókat költöttek a felesleges halászhajók felszámolására, a flották nagysága a mai napig nem csökkent számottevően – állapította meg Európai Számvevőszék. Sőt, a szabályozásban meglévő kiskapuk és az ellenőrzés hiánya miatt az uniós támogatásokat egyenesen arra fordították, hogy növeljék a halászflották kapacitását.
A túlhalászás tehát marad, és szakemberek szerint ma már az európai halállomány háromnegyedét sújtja. A kiskapukat alighanem a halászati ipar lobbistái csempészték a szabályokba – amelyekben nem határozták meg például, mit értenek pontosan többletkapacitáson. A leleményes halászok felmarkolták az EU-pénzeket, majd a legöregebb vagy már használaton kívüli hajóikat kivonták a forgalomból, a többit pedig „feltuningolták”. Az uniós támogatási rendszert eltérítették az ipari méretű halászat érdekei: így ma már az eredeti célnak éppen az ellenkezőjét éri el – közölte a Greenpeace környezetvédő szervezet egyik szakértője.
Bőkezűen pénzelte eddig az unió a halászati szektort, de hogy milyen eredménnyel, az már keveseket érdekelt. (A 2007–2013-as EU-költségvetésben 4,3 milliárd eurót, azaz körülbelül 1300 milliárd forintot különítettek el erre; a tagállamok ezt még megfejelik a kötelező önrésszel.) Nem sikerült megvédeni sem a környezetet (lásd a túlhalászást), sem az állásokat (az elmúlt évtizedben egyharmadával csökkent a halászati szektorban foglalkoztatottak száma). Késő bánat jeligére nagyobb szigort és hatékonyabb ellenőrzést ígér Maria Damanaki halászati EU-biztos. „A jövőben nem a hajók kivonásához adunk támogatást, inkább olyan projektekre fordítjuk a pénzt, amelyek valódi változást hoznak” – hangsúlyozta.
Az Európai Számvevőszék többször is bírálta már a közös halászati politikát, amiért a szabályokat a tagországok nem tartják be, az ellenőrzést végző hatóságok létszámhiánnyal küzdenek, a szankciók pedig erőtlenek.
Forrás: http://www.agromonitor.hu/index.php/eu/40-eu/6452-dragitja-a-halat-europ...
A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.
41 hét 4 nap
2 év 34 hét
3 év 44 hét
3 év 45 hét
8 év 4 hét
8 év 38 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
6 év 1 hét
8 év 50 hét