Hirdetés

Hirdetés

Fenyvesi Andrea

Játékunk támogatói, a nyeremények felajánlói:

Szponzoraink Panyola Község Panyolai Elixír Magyar Természetvédők Szövetsége Tihanyi Piac Placc Szatmári Ízek Háza Gaál Zsuzsa, Múltidéző Vendégház Galgaszappany Biokiskert Fotológus Kft. Megyeri Szabolcs, Kertész.blog.hu Magyar Konyha Blup! Babzsákfotelbolt

  • Hősünk: Fenyvesi Andrea
  • A gyönyörű kert helye: Dunakeszi
  • Kategória: 1. balkon – erkély – gang - ablak

Én kis kertem, kertemben….                                                                     

A történet úgy 7 évvel ezelőtt kezdődött, amikor még Pesten, egy kilencemeletes panel legtetején lévő albérletünkhöz tartozott egy erkély is. Ekkor vette kezdetét az őrület…

Azóta elköltöztünk és jelenlegi lakhelyünkön, Dunakeszin, egy társasház első emeletén élünk, ahol egy 4,5 nm-es erkély, lodzsa, - de hívhatjuk akár teleknek, rancsnak, birtoknak, tanyának kinek-kinek, ahogy tetszik – tulajdonosai lettünk, természetesen a vele járó lakással együtt, vagyis csak részben…

Az egész kicsiben indult. Balkonparadicsom, egy-két fűszernövény, az alsó szomszéd által levágott és tőle elkunyerált levendula szár, ez a „ki ne dobd, majd csinálok vele valamit”, ez a „csak úgy ledugdosom a földbe, lesz, ami lesz alapon” akció, mely sikeresnek bizonyult. Gyökeret eresztettek, virágoztak, majd újra levágtam őket, ledugtam, gyökerezett, virágzott. Ez így megy már 5 éve. Az évek, ahogy teltek, megnőtt az étvágyam is, már ami a növénytermesztést illeti. Persze ehhez hozzá tartozik az is, hogy az ember kezdte kiismerni a „kertjét”.

Egy erkély máshogy működik, mintha szabadföldön termesztenénk, hiszen itt azért beszorul a levegő, nincs akkora légáramlás és persze hely, stb. Ehhez még párosult az is, hogy jómagam tősgyökeres angyalföldi révén a földhöz, növényekhez nem sok közöm volt.

Mi most a helyzet?

Néha úgy érzem, biztos elgurult a gyógyszerem, de a kíváncsiság hajt, és újabb és újabb növényeket próbálok termeszteni az erkélyen. Voltak már csemege uborkáink, amikor elkezdtek „futni” dróttal felkötöttük a redőnyön lévő lyukakba, úgyhogy meg volt a természetes bioredőnyünk (mivel az eredetit nem lehetett használni, hiszen futtatófelületként üzemelt). Cukkínit is neveltünk, de csak egyet, hiszen a nagy leveleitől elképzelhetetlen volt az erkély többi részének a megközelítése. Szüreteltünk is mindegyikről.

Jelenleg van jó pár olyan növényünk, ami sajnos 2-3 év múlva el kell, hogy hagyja a birtokot. Ilyen a fügefánk, a szederbokrunk, két szilvafa csemeténk, amit egy drága kollégánk hozott, hogy ültessek el. (Azt hiszem meg volt róla győződve, hogy kertes házunk van.) Most egy 45 literes műanyag kosárban várják, a jövőjüket. A jelenleg nálunk vendégeskedő növények – remélem sikerül mindenkit megemlítenem, nem szeretném, ha sértődés lenne a dologból, és nem hoznának termést – a következők.

A nappali ablakában találhatók: szárzeller, folyton érő eper, bazsalikom, rebarbara, vadcitrom, alattuk a meddőhányónak indult - ez az elvetettem, madárbegyet, körömvirágot, sarkantyúkát, és a fityfene tudja, hogy még mit de nem kelt ki semmi - de most már a ledugdosott levendulatöveket, és a piacon vásárolt 2 körömvirágot tartalmazó virágláda, mellette a két egymásra rakott raklapon – amely szárítóként is funkcionál, hiszen a merevítések közötti részbe gyönyörűen elférnek a tepsik – levendula és a fügefa.

A raklap mellett a szibériai mézbogyó, a luffa tök – ez is új szerzemény, nő mind a bolondgomba, felfutott a használaton kívüli nyugágyra, de egy iciri-piciri virág, nem hogy termés sincs rajta, legalább is egyelőre, pedig számítok a szivacsokra! Majd a már említett szederbokor, ő néhány terméssel megajándékozott bennünket.

Innen következnek a paradicsomfák. Négyen vannak, kettővel indultunk, legalábbis ennyiről tudtam, hogy fa, a fekete paradicsom meglepetés volt számomra. Ma már kb. 2,5 m magasak. A felső szomszéd erkélyéről leengedett zsinórra lettek kikötve, oda futnak, és mindegyik egy 10-12 literes felmosó vödörben van elhelyezve. Közöttük egy kis, homoktövis, egy kis földi mandula, és egy gyógynövény aminek sajna elfelejtettem a becses nevét. Utána kaptak helyet a gyümölcsfák, mellettük a salgó polcon a rózsa, a citromillatú muskátli (természetesen lekváradalék), az erdei szamóca, a menta, a babér, a csokimenta.

Az erkély külső részén – amit a paradicsomok nem tudtak elfoglalni – balkonládában találhatóak a levendulák, a többi eper, ja és persze a kétféle rozmaring. Remélem tényleg nem hagytam ki senkit! Minden növény felhasználásra kerül valamilyen formában: szörpnek, vagy napi fogyasztásra, szappangyártáshoz, illatpárnához, fürdősóhoz, lekvárkészítéshez.

Sajnos ez az 1 A4-es oldal csak ennyire adott lehetőséget, de aki gazdálkodni akar kedvcsinálónak talán ennyi is elég…

Fenyvesi Andrea, Dunakeszi

Képek:

Fenyvesi Andrea

Fenyvesi Andrea

Fenyvesi Andrea

< Vissza a játék főoldalára

Hirdetés

Változás bejelentése

Ha az adatok nem felelnek meg a valóságnak, jelezd kérlek e-mailben!

 

 

Felelősségi nyilatkozat

A termelőtől.hu a termelő adatlapján található információk valódiságát nem tudja ellenőrizni, ezért felelősséget sem tudunk vállalni az ott leírtakért. A termelőtől.hu nem vállal felelősséget a látogató és a termelő közötti adásvételkor történő esetleges problémákért sem.